strategia

Strategia, czyli pomysł na sprzedaż Twojej nieruchomości

str

Podstawą sukcesu sprzedażowego jest rozpoczęcie pracy od zgromadzenia informacji oraz ich skrupulatnej analizy. Dzięki tym działaniom możesz wybrać najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie oraz metody jego wdrożenia.

Dobra strategia powinna określać:

crosshair-467258_640Cel

zastanów się jakie są twoje oczekiwania

Celem sprzedaży nie jest sama sprzedaż, ale powody dla których się na nią zdecydowałeś. Może to być zmiana miejsca zamieszkania, przeprowadzka do większego mieszkania, podział majątku czy odzyskanie zainwestowanego kapitału. To właśnie powód sprzedaży determinuje całą strategie. Inaczej będzie ułożony plan dla nieruchomości zakupionej w celach inwestycyjnych, a inaczej gdy właściciel potrzebuje szybko spłacić długi. W pierwszym przypadku priorytetem będzie jak największy zwrot z inwestycji, czyli cena. Sprzedający może pozwolić sobie na dłuższe poszukiwanie klienta, który zdecyduje się zapłacić odpowiednią sumę pieniędzy. W drugim przypadku nieruchomość musi zostać szybko sprzedana i na tym koncentrujemy nasze działania.


building-311016_640 Analizę rynku i popytu

sprawdź jak duże jest zapotrzebowanie na nieruchomość, którą posiadasz

Jeśli do tej pory nie interesowałeś się rynkiem nieruchomości to czas nadrobić zaległości. Na szczęście w dobie internetu dostęp do tych informacji jest bardzo prosty. Warto zajrzeć do sekcji porady w serwisach sprzedaży nieruchomości tj. otodom.pl, domiporta.pl, szybko.pl,  morizon.pl. Wiele ciekawych artykułów można znaleźć też na portalach tj.bankier.pl, egospodarka.pl, rynekpierwotny.pl, warszawa.naszemiasto.pl. Dla bardziej zaawansowanych polecam cykliczny raport NBP, w którym można znaleźć aktualne informacje z Warszawskiego rynku nieruchomości.


boxer-1294352_640  Analizę konkurencji

zidentyfikuj oferty konkurencyjne

To, czy Twoja oferta będzie odbierana jako atrakcyjna zależy w dużej mierze od konkurencji. Analiza aktualnych ofert o podobnych parametrach pod kątem ich mocnych i słabych stron pozwoli Ci nie tylko poznać konkurencje, ale również zaplanować nad nimi przewagę.


Mocne i słabe strony instrument-2024355_640

miej świadomość swojej siły i słabości

Teraz czas na szczere spojrzenie na własne „podwórko”. Na początek wypunktuj atuty Twojej nieruchomości oraz jej otoczenia. Najważniejszym zadaniem jest jednak zaprojektowanie przekazu opartego na korzyściach wynikających z tych cech. Zapisz więc co kupujący może zyskać kupując twoją nieruchomość. Kolejny etap to wypisanie słabych stron nieruchomości i otoczenia. Tutaj również spisujemy wszystkie cechy, a następnie zastanawiamy się jak można przekuć wadę w zaletę bądź dla jakiej grupy dana cecha tą wadą nie będzie. Bądź kreatywny! Blok bez windy może stanowić codzienną dawkę aktywności fizycznej dla młodych i zdrowych osób.


signpost-2009312__340Sposób realizacji celu

wyznacz kierunek swoim działaniom

Czasna podsumowanie. Mając już zgromadzone informacje na temat swojej sytuacji, musisz wyciągnąć z nich wnioski. Czy jest coś, co może przeszkodzić Ci w realizacji Twojego celu? jak zamierzasz sobie z tym poradzić? A może widzisz gdzieś potencjał dla siebie? Jak w takim wypadku wykorzystasz tą szansę? Na tym etapie nadaj ogólny kierunek swoim działaniom.


card-148624_640Przewagę konkurencyjną

wybierz największy atut, który będzie wyróżniał Twoją ofertę na tle konkurencji

Każda nieruchomość ma w sobie to coś, co ją wyróżnia spośród innych. Zidentyfikowanie tej cechy jest podstawą do zbudowania wizerunku oferty.  To na niej tworzymy osobowość nieruchomości, przedstawiając korzyści z niej płynące. Pozostałe zalety powinny stanowić tło oferty. Aby jednak wybrany atut spełnił swoje zadanie powinien być istotny dla potencjalnego nabywcy.


couple-2022611_640Potencjalnego klienta

Zidentyfikuj typ klienta, który będzie najbardziej zainteresowany  Twoją nieruchomością.

Na rynku kupującego skuteczne są tylko te oferty, które są dostosowane do potrzeb klientów. Wiadomo, że inne zapotrzebowanie mieszkaniowe wyraża singiel-karierowicz, a inne rodzina z małymi dziećmi. Kierując ofertę bardzo szeroko, działamy powierzchownie, nie uwzględniamy upodobań i preferencji nabywców, a wiadomo przecież, że jeśli coś jest dla wszystkich to tak naprawdę jest dla nikogo.


dollar-145824_640Cena

zaplanuj strategię cenową, która zagwarantuje Tobie sprzedaż z maksymalnym zyskiem

musisz Wartość nieruchomości nie jest ustalana przez sprzedającego, a przez realia rynkowe. Określenie prawdziwej ceny nieruchomości jest niezwykle ważne, ponieważ zarówno zbyt niska, jak i za wysoka cena generuje spore straty finansowe.


todo-2103511_640Plan działań

stwórz konkretny harmonogram działań

skoro wiesz już co chcesz osiągnąć, musisz zabrać się za planowanie.

spisany plan powinien uwzględniać konkretne działania, ich wykonawcę, termin oraz koszty.