Promocja nieruchomości: daj się zauważyć w ogromie możliwości

Każdy z Was, kto chociaż raz w życiu poszukiwał mieszkania wie, że ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości jest mnóstwo. Niestety, tak duże możliwości wyboru utrudniają podjęcie decyzji, ponieważ wymagają od kupującego zaangażowania.  Porównanie ofert, dokonanie selekcji i wybór najlepszej możliwości zajmuje dużo czasu i wymaga sporo wysiłku. A przecież znasz to uczucie, gdy po dłuższym czasie spędzonym na przeglądaniu ofert, wszystkie zaczynają się zlewać w jedną, aż ostatecznie stajemy się zdezorientowani. Z pomocą przychodzi niezastąpiony marketing, który wypracował sprawdzone sposoby na skuteczną promocję. Dzięki niej przebijesz się przez cały natłok ogłoszeń i skupisz na sobie tak cenną uwagę poszukujących. Przede wszystkim jednak promocja oferty powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby dotrzeć i zainteresować Tego Jedynego Klienta.

Zła wiadomość jest taka, że ogromna ilość ogłoszeń to nie wszystko, co stoi na drodze między Twoją ofertą a potencjalnym nabywcom. Nie łudź się, że Twój klient będzie poszukiwał nieruchomości w pełnym skupieniu. Z pewnością często „coś” zakłóci jego uwagę: powiadomienia portali społecznościowych, reklamy, otwarte strony www, telefony, smsy, radio, telewizor… Cały ten natłok informacyjny sprawia że nasz klient nie będzie w stanie skupić uwagi na dłużej. Dlatego tak ważny jest ten element procesu sprzedaży, czyli promocja oferty. Bo nawet atrakcyjnie przygotowane wnętrze, profesjonalne zdjęcia i dobra cena nie wystarczą, jeśli kupujący nie odnajdzie Twojej oferty. Co zrobić, aby przebić się ze swoją ofertą? Daj się zauważyć!

Promocja w internecie

1. Wybór serwisu

Rynek serwisów jest rozproszony. Do wyboru mamy nawet kilkanaście serwisów z ogłoszeniami nieruchomości. Nie zamierzam w tym miejscu szczególnie polecać któregoś z portali, ponieważ ich zasięgi i skuteczność zmieniają się w miejscu i czasie. Różne portale prezentują odmienne statystyki popularności swoich serwisów. office-620822Co jest zrozumiałe, każdy z nich podaje wyniki korzystne dla siebie, korzystając ze swoich narzędzi badawczych. Na obiektywne dane możemy liczyć korzystając z zewnętrznych narzędzi, np. similarweb.com lub danych zebranych przez niezależne instytucje. Uważam jednak, że podejmując decyzję o wyborze serwisu ogłoszeniowego warto postawić się na miejscu osoby poszukującej konkretnego typu nieruchomości i wpisać w wyszukiwarkę interesującą nas frazę. Dowiemy się dzięki temu, które portale aktualnie zajmują czołowe miejsca na liście wyszukiwania. Ważnym wskaźnikiem mówiącym o skuteczności serwisu jest liczba zapytań z danego serwisu. Zasięg to nie wszystko, liczy się jakość klientów, czyli jak dużo użytkowników portalu jest poważnie zainteresowana zakupem/wynajmem, a ilu to tzw. oglądacze.

2. pozycjonowanie

pozycjonowanie to podstawowe i bezpłatne narzędzie, dzięki któremu docieramy do grona interesujących nas nabywców. Podstawowym zadaniem w całym procesie sprzedaży jest dać się znaleźć potencjalnemu klientowi. Należy wiedzieć jak przygotować ogłoszenie, żeby jak najczęściej pojawiać się na liście wyszukiwań. Informacje o tym, co użytkownicy wpisują w kryteria wyszukiwania i jakie są ich preferencje jest powszechnie dostępna w Internecie. Analiza tych informacji i umiejętne ich wykorzystanie pozwala na przygotowanie ogłoszenia w taki sposób, że będzie ono częściej wyświetlane. Sposoby na skuteczne pozycjonowanie ogłoszenia:

– Podaj pełne i szczegółowe informacje odnośnie nieruchomości. Pełne ogłoszenia ukazują się częściej niż te z pozostawionymi pustymi polami.

 • Podaj dokładną lokalizację
 • Wypełnij wszystkie pola
 • Twórz szczegółowe opisy

-Dopasuj informacje do filtrów najczęściej wybieranych przez potencjalnych klientów

Najbardziej liczy się obecnie komfort mieszkania, czyli przestrzeń- liczba pokoi i powierzchnia. Na drugim miejscu jest cena- użytkownicy wpisują pełne, zaokrąglone kwoty. Masz szanse na dotarcie do większej liczny użytkowników, gdy również zaokrąglisz cenę.

-Użyj najczęściej wpisywanych słów kluczowych (użytkownicy również w ten sposób filtrują ogłoszenia). Warto z tytule umieścić to słowo oraz zaznaczyć je wypełniając formularz:

 • Metro
 • Ogródek
 • Taras
 • Garaż
 • Ogród
 • Mdm
 • Umeblowane
 • Do remontu

3. wyróżnienie

Po wpisaniu interesujących kryteriów użytkownik dostaje długą i pełną informacji listę ofert. Wpływ na to, którą ofertę kupujący zdecyduje się obejrzeć ma wyrazistość. Twoja oferta powinna przyciągnąć wzrok. Można to zrobić na wiele sposobów, np.:

 • wyróżniającym się zdjęciem (użycie elementu o intensywnej barwie na pierwszym planie)
 • oryginalnym tytułem
 • zaskakującą ceną

4. profesjonalizm

Potem następuje drugi, bardziej racjonalny etap selekcji ogłoszeń. Wstępnie wybrane mieszkania zostają porównywane do siebie i oceniane przez kupującego. Tutaj przewagę zyskują oferty posiadające czytelny, a jednocześnie precyzyjny opis, przekazujące pełne informacje na temat nieruchomości. Poszukujący pragnie szybko odnaleźć interesujące go szczegóły.

5. płatna promocja

Portale udostępniają sprzedającym narzędzia służące dodatkowej promocji ich ogłoszeń. Wachlarz płatnych promocji jest szeroki i różny dla każdego z portali. Różnorodność narzędzi pozwala dobrać sposób promocji najkorzystniejszy dla sprzedającego. Najbardziej popularne formy takiej promocji są jednak podobne dla wszystkich portali i są to:

 • podbicie– ogłoszenie trafia na samą górę listy i jest tam do czasu, aż inny sprzedający doda swoje ogłoszenie lub również je podbije. Podbicie daje sprzedającemu możliwość zwiększenia widoczności jego oferty za stosunkowo niewielką cenę. Korzystając z tej formy promocji trzeba na bieżąco monitorować na jakiej pozycji utrzymuje się ogłoszenie. Okres trwania takiej promocji jest stosunkowo krótki.
 • wyróżnienie– ogłoszenie pojawia się w specjalnej sekcji ogłoszeń promowanych, która jest specjalnie wyróżniona i lepiej widoczna niż ogłoszenia standardowe. Takie wyróżnienie zwiększa widoczność oferty bez konieczności ciągłego monitorowania.

6. promocja w mediach społecznościowych

Dla dużej części społeczeństwa media społecznościowe są miejscem, w którym poszukują interesujących ich produktów lub informacji o nich. Rola social media w procesie zakupowym będzie rosła, w miarę jak młodzi ludzie będą stawać się decydującą siłą nabywczą dla rynku nieruchomości. Działania, które możesz teraz wykonać to:

 • zamieszczenie ogłoszenia na profilu z prośbą o udostępnienie
 • dodanie ogłoszenia do grup tematycznych o sprzedaży nieruchomości

7. Działania dodatkowe

W zależności od specyfiki Twojej nieruchomości, jej przeznaczenia oraz grupy docelowej możesz zdecydować się na szerszą promocję w Internecie, tworząc dedykowaną stronę www, korzystając z płatnej promocji SEM lub remarketingu.

 

Tradycyjne materiały reklamowe

Promocja w Internecie to nie wszystko. Pomimo tego, że sprzedaż prawie całkowicie przeniosła się do sieci, wciąż jeszcze zostaje to PRAWIE, z którego warto skorzystać. Okazuje się, że duży odsetek klientów poszukuje nieruchomości w aktualnym miejscu zamieszkania. Tradycyjna forma reklamy pozwoli Ci dotrzeć do lokalnej społeczności. Jak możesz wykorzystać tę szansę?

 • baner reklamowy: zamontowanie banneru z informacją o sprzedaży to podstawowe narzędzie promocyjne na rynku lokalnym
 • broszura informacyjna/folder: materiały informacyjne dla potencjalnych nabywców wręczane podczas prezentacji nieruchomości
 • zrywka, ulotka: ogłoszenia lokalne w formie zrywki, wywieszane na osiedlowych tablicach informacyjnych, w sklepach spożywczych, na słupach

 

Natomiast, jeśli cenisz sobie swój czas, skorzystaj ze wsparcia profesjonalisty, który posiada niezbędną wiedzę, aby zrobić to w sposób skuteczny.

 

4 myśli w temacie “Promocja nieruchomości: daj się zauważyć w ogromie możliwości

 1. kesycodziennosci pisze:

  Wyczerpujące porady. Szukalam kilka razy mieszkania, najpierw na wynajem, potem do kupienia i masz rację, im więcej oglądałam ogłoszeń, tym trudniej było mi się na konkretnej nieruchomości skupic, a tym bardziej wybrać. I denerwowało mnie to, że np. w ogłoszeniu jest za mało zdjęć, za mało lub źle przedstawione informacje.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s