Home staging w liczbach

Obserwuję obecnie prężny rozwój home stagingu, którego efektem jest poprawa jakości ofert. Świadomość zalet, jakie niesie ze sobą przygotowanie nieruchomości przed jej sprzedażą lub wynajmem staje się coraz większa, zarówno wśród właścicieli, jak i pośredników. Ale jak to się wszystko zaczęło i dlaczego takim szturmem podbija rynek nieruchomości? Trochę o historii home stagingu, o jego początkach na polskim podwórku, ale przede wszystkim o tym, jak bardzo ta usługa poprawia skuteczność sprzedaży, wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu najnowszego posta. Uwaga: artykuł pełen „twardych danych”.

 

Z ziemi amerykańskiej…

Czy wiesz, że w USA oraz na zachodzie Europy praktycznie każda nieruchomość przeznaczona do sprzedaży lub wynajmu jest profesjonalnie przygotowywana. Usługa home staging jako pierwsza została wprowadzona w 1972r. w USA i była jednym z narzędzi marketingowych wspomagających sprzedaż bądź wynajem (na czym polega home staging, tutaj). Obecnie, home staging wchodzi w standardowy pakiet usług pośredników w obrocie nieruchomościami w tych krajach. Dlaczego? Wszystko dzięki jego skuteczności. Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (źródło: http://www.realtor.org) pokazują, że po przeprowadzeniu usługi home stagingu wartość nieruchomości wzrasta średnio o 10%, a czas sprzedaży skraca się średnio o 40%. Dodatkowo, na korzyść tej usługi przemawiają typowe ludzkie cechy, tj. problem z wyobrażeniem sobie swoich rzeczy w zamieszkałym lub pustym mieszkaniu (wg badań to 80% kupujących), zniechęcenie podczas oglądania nieestetycznych zdjęć (deklaracja aż 90% kupujących). Wyniki badań pokazują również, że potencjalny klient potrzebuje zaledwie 30 sec. na podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości. Pomimo, iż ww. badania zostały przeprowadzone za granicą, to zachowania ludzkie można uznać za uniwersalne. Co równie istotne, polski rynek nieruchomości zaczyna się mocno upodabniać do zachodniego, głównie ze względu na rosnącą szybko podaż.

efekt prac home stagingowych

… do Polski

W miarę rozwoju konkurencyjności w obrocie nieruchomościami, popularność home stagingu mocno wzrasta. Obecnie usługa jest coraz częściej proponowana właścicielom nieruchomości również w Polsce, szczególnie w większych miastach. Przykładowo w Warszawie istnieje na rynku wiele firm świadczących usługi home stagingu, a szkolenia z tego tematu cieszą się rosnącą popularnością. Skuteczność działań home stagingowych potwierdził niedawno jeden z największych polskich portali nieruchomościowych, Nieruchomości-Online.pl. Raport pt. „Przyciągnij uwagę poszukującego” (ankieta przeprowadzona wśród osób aktywnie poszukujących nieruchomości) udowadnia, że aż 91% ankietowanych chętniej skontaktuje się z ogłoszeniodawcą, którego nieruchomość jest odpowiednio przygotowana do sprzedaży. Oczywiście dobre jakościowo zdjęcia poprzedzone home stagingiem to podstawa, jednak trzeba pamiętać, że to nie wszystko. Sama często podkreślam, że warto stworzyć spójną ofertę, w pełni dopasowaną do potrzeb potencjalnego klienta. Na skuteczność sprzedaży duży wpływ ma również przygotowanie strategii marketingowej oraz odpowiednia promocja oferty przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi (więcej o marketingu nieruchomości tutaj).

Kto powinien inwestować w przygotowanie nieruchomości?

Wyróżniam 3 grupy klientów. Każdy z nich ma inną motywację, żeby skorzystać z usługi home stagingu, jednak cel jest zawsze ten sam: sprzedać szybko i z zyskiem.

  1. Prywatni właściciele nieruchomości, których celem jest dokonanie transakcji na rynku nieruchomości (sprzedaż lub wynajem własnej nieruchomości). Są to przede wszystkim właściciele, którzy mają problem ze sprzedażą lub wynajęciem swojej nieruchomości i szukają sposobów na dokonanie skutecznej transakcji. Coraz częściej jednak zdarzają się również sprzedający, którzy zdają sobie sprawę z możliwości jakie daje marketing nieruchomości, słyszeli o usłudze home stagingu i świadomie postanawiają zastosować ją jeszcze przed wprowadzeniem oferty na rynek.
  2. Pośrednicy nieruchomości, którzy zawodowo zajmują się kojarzeniem stron przy sprzedaży, kupnie lub wynajmie, coraz chętniej wykorzystują marketing nieruchomości w pracy, aby poprawić jakość swoich usług. Dzięki temu dokonują szybszych transakcji, a także budują wizerunek profesjonalisty, który następnie ułatwia im pozyskiwanie klientów. Warto nadmienić, że jest to usługa, stanowiąca dodatkową wartość dla klienta, podczas zawierania umowy na wyłączność.
  3. Inwestorzy: zawodowo zajmują się obrotem nieruchomości w celach zarobkowych. Narzędzia marketingu nieruchomości, tj. home staging, z pewnością będą atrakcyjne dla grupy, której podstawowym celem jest szybka i zyskowna sprzedaż.

Głęboko wierzę, że poprzez te kilka faktów udało mi się Ciebie zainteresować home stagingiem. Najważniejsze jednak są efekty działań, na które serdecznie Was zapraszam: Realizacje home stagingowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s