Wyróżnij swoją ofertę albo zginie w morzu innych, czyli jak zbudować przewagę konkurencyjną

Atrakcyjna lokalizacja, atrakcyjna komunikacja, atrakcyjne mieszkanie, atrakcyjna cena, atrakcyjne, atrakcyjne… brzmi znajomo? Ogłoszenia roją się od „atrakcyjnych” nieruchomości, ale czy rzeczywiście nasz rynek jest tak bogaty w idealne oferty? A co myślą klienci, którzy przeglądając 50-te ogłoszenie widzą kolejną posiadającą-wszystko-super nieruchomość?

Czy te idealizujące przymiotniki dotyczące każdego aspektu oferty rzeczywiście spełniają swoje zadanie? Bo jeśli każda nieruchomość posiada same zalety (wątpliwe z punktu widzenia kupującego), to czy słowo „atrakcyjny” niesie za sobą jeszcze wartość? Czy może jednak taka oferta niczym nie różni się od pozostałych i w oczach nabywcy staje się nijaka? Jak więc przedstawić nieruchomość, aby podkreślając jej atuty, jednocześnie stworzyć oryginalny i wyrazisty przekaz? Odpowiedź jest jedna: zbuduj przewagę konkurencyjną!

Jak odnaleźć przewagę?

Na początek dobra informacja: każda nieruchomość ma w sobie to coś, co ją wyróżnia spośród innych dostępnych na rynku. Praca jaką powinieneś wykonać, aby odkryć tę największą zaletę to analiza mocnych i słabych stron swojej nieruchomości (więcej tutaj). Co ważne, aby wybrany atut spełnił swoje zadanie powinien być istotny dla potencjalnego nabywcy. Mówiąc prościej, powinieneś mieć rozeznanie jakie jest aktualnie zapotrzebowanie na rynku.

Aby ułatwić Ci zadanie, poniżej wypisałam kategorie, w których warto poszukać wyjątkowości: lokalizacja (dzielnica, osiedle), infrastruktura miejska, komunikacja, położenie niedaleko ważnego punktu, stan budynku, typ osiedla, kondygnacja, metraż w stosunku do liczny pokoi, standard wykończenia, remonty, widok, umeblowanie, rozkład mieszkania, balkon, widna kuchnia lub łazienka, wyjątkowość któregoś z pomieszczeń, ekspozycja, komórka, loggia/taras/ogródek, garaż, stan prawny, czynsz, cena, program MDM, grupa docelowa.

Jednak to, czy dany atut będzie odbierany jako atrakcyjny zależy w dużej mierze od aktualnych ofert konkurencji. Musisz wiedzieć jak Twoja nieruchomość przedstawia się na tle innych. Sprawdź jak wyglądają nieruchomości o podobnych parametrach, przyjrzyj się jakie są ich mocne oraz słabe strony. Czy jest jakaś cecha, którą możesz się pochwalić, a która nie jest dostępna w ofertach konkurencyjnych? Z tej cechy zrób swój największy atut i wokół niej zbuduj cały koncept nieruchomości.

Jakie korzyści odniesiesz dzięki przewadze?

Przeciętny użytkownik Internetu, w tym Twój potencjalny klient, jest nieustannie rozpraszany przez natłok informacyjny. Dodatkowo, mnogość ofert i serwisów sprawia, że wszystkie ogłoszenia, po krótkim czasie, zlewają się w jedno, a poszukujący staje się zdezorientowany. Zidentyfikowanie przewagi konkurencyjnej jest podstawą do zbudowania wizerunku oferty, a także Twoim „znakiem rozpoznawczym”.  Ten jeden wybrany atut sprawi, że oferta nabierze wyrazistości, a przez to będzie łatwiejsza do zapamiętania w ogromie możliwości. Warto przedstawić przewagę poprzez korzyści z niej płynące. Pozostałe zalety powinny stanowić jedynie tło oferty.

Jak pokazać przewagę

Znalezienie przewagi to jedno, a drugie, niemniej ważne, to umiejętność wypromowania tej cechy. Jak sprawić, żeby Twoja przewaga stała się znakiem rozpoznawczym Twojej nieruchomości?

Oto kilka praktycznych porad:

– sfotografować swoją przewagę, a następnie umieścić ją na głównym zdjęciu

– jeśli największym atutem jest element wykończenia, to warto stworzyć scenografię wokół niego, np.

 podkreślić atut rzucającymi się w oczy dekoracjami.

– jeśli Twój atut na to pozwala to stwórz „scenę z życia” prezentującą zalety jego posiadania

– w tytule ogłoszenia zamieść informacje o tej wyjątkowej zalecie

– w opisie poświęć wstęp na zaprezentowanie korzyści jakie osiągnie przyszły właściciel, posiadając daną cechę. „Co ja z tego będę miał” to z pewnością najistotniejszy wartość z punktu widzenia kupującego

– jeśli Twój „diament” wymaga doszlifowania, aby olśnić, zrób to! Czyli jeśli posiadasz coś fajnego we wnętrzu, spraw aby stało się jeszcze lepsze. Ta inwestycja na pewno przyniesie Ci duży zwrot.

– nie zapomnij podczas prezentacji zwrócić szczególną uwagę klientów na tą cechę i jeszcze raz pokazać im korzyści „co będą z tego mieli”

Przykład z życia home stagera

Dzisiaj chciałam Wam zaprezentować, wydaje mi się, ciekawszy przypadek budowania przewagi, poprzez wspomniane  „szlifowanie diamentu”.

Miałam przyjemność przygotowywać mieszkanie, które posiadało wyjątkowo duży taras z ogrodem, rzadko spotykany w tej części osiedla. Oto efekt moich prac nad podkreśleniem tej przewagi:

Tytuł: atrakcyjne 3 pokoje z dużym ogrodem przy Fortach Bema

Fragment opisu: przestronny taras (10m2) i duży zielony ogród (50m2) może stać się Twoim zielonym azylem. Osłonięty tujami i położony od strony dziedzińca zapewni Tobie pełną swobodę podczas grillowania z przyjaciółmi czy leniwych weekendów z rodziną.

Zanim jednak ogród stał się „zielonym azylem”, pełnił funkcję graciarni. Ten niewątpliwy atut, w swojej poprzedniej formie, mógł nie tylko nie zachęcać do kupna, ale nawet odstraszyć potencjalnych nabywców. Na szczęście udało mi się namówić właścicieli, aby uprzątnęli swój taras i zainwestowali w kwiaty. Udało nam się nawet pożyczyć na czas sprzedaży zestaw wypoczynkowy, który idealnie się tam wpasował. Jestem pewna, że ogród w takiej formie zadziała na wyobraźnie każdego, przywołując myśli o relaksie na świeżym powietrzu.

Więcej realizacji home stagingowych obejrzysz tutaj.

2 myśli w temacie “Wyróżnij swoją ofertę albo zginie w morzu innych, czyli jak zbudować przewagę konkurencyjną

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s