Zarabiaj na nieruchomościach: metody inwestowania

Kiedy zyski z lokat bankowych stają się coraz mniej zadowalające, a ryzyko nie jest czymś co Cię pociąga, pomyśl o inwestycji w nieruchomości. Coraz więcej osób interesuje się tą formą zarabiania pieniędzy. Wachlarz możliwości inwestycyjnych jest szeroki i zależy od wiedzy oraz zasobności portfela inwestora. W poniższym artykule przybliżę Wam kilka z metod.

Zakup mieszkania pod wynajem

Najbardziej popularnym sposobem na inwestowanie jest zakup mieszkania pod wynajem. W skrócie – kupujemy nieruchomość którą zamierzamy następnie wynajmować kolejnym osobom. Ważnym czynnikiem jest tutaj decyzja komu chcemy powierzyć naszą nieruchomość ponieważ będzie to rzutowało na wyborze lokalizacji, standardzie i typie mieszkania.

Jeżeli chcemy aby to były np. rodziny z dzieckiem to warto zakupić mieszkanie na obrzeżach miasta, natomiast w przypadku przeznaczenia mieszkania na najem studencki preferowana lokalizacja to oczywiście okolice centrum lub  w pobliżu uczelni. Gdy naszym odbiorcom docelowym ma być rodzina to najpopularniejszym typem mieszkania będzie w tym przypadku mieszkanie 3 pokojowe (2 pokoje + salon). Z kolei w najmie studenckim aktualnie popularne jest dzielenie sporych mieszkań na niewielkie pokoje (7-10m2).

Wynajmując takie mieszkanie zadbajmy o to, aby było schludne i dostosowane do potrzeb osób pracujących czy też studiujących. Podstawowe wyposażenie takiego pokoju powinno zawierać przynajmniej łóżko, biurko z krzesłem oraz szafę. Koniecznym jest aby każdy pokój miał dostęp do okna. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie mieszkania (więcej o home stagingu). Pozwoli nam to wynająć pokoje w najwyższych możliwych cenach.

igiygfdgdfg

Zakup działki

Inną formą inwestowania w nieruchomości jest kupno – sprzedaż działek. Jeśli posiadasz wolny kapitał to warto przeznaczyć go na zakup działki, poczekać na wzrost lokalnych cen, a  następnie sprzedać. Najlepsze zyski można uzyskać kupując grunt rolny, następnie zmieniając jego przeznaczenie na działkę budowlaną. Wymaga to już jednak konkretnej wiedzy dlatego prywatni inwestorzy zazwyczaj decydują się na zakup działki budowlanej. Dobrą inwestycją będą działki znajdujące się w promieniu 30 kilometrów od dużych aglomeracji miejskich. Takie nieruchomości są poszukiwane przez osoby w średnim wieku, które chcą zamienić mieszkanie w centralnych dzielnicach na domy w podmiejskich okolicach. Trzeba tutaj jednak brać pod uwagę, że ceny w niektórych lokalizacjach podmiejskich są już wysokie. Przed zakupem takiej działki należy ustalić maksymalna kwotę, którą jesteśmy gotowi zapłacić oraz dokładnie sprawdzić archiwalne ceny nieruchomości i porównać je z cenami działek w najbliższej okolicy. Jeśli ceny gruntów w danej okolicy w ostatnich latach odnotowały znaczny wzrost, ich dalszy przyrost w najbliższym czasie może być ograniczony.

Zbiorowe inwestowanie

Kupno kamienicy – jeśli nie masz wystarczających środków, aby kupić całą kamienicę, powstają specjalne grupy inwestycyjne, gdzie można nabyć udział w inwestycji. Mówimy tutaj o zbiorowym inwestowaniu czyli crowdfundingu nieruchomości. We wrześniu 2015 roku wystartowała pierwsza wyspecjalizowana platforma internetowa – ShareVestors.com, dedykowana właśnie dla tej formy inwestowania.  Celem jest zakup i remont kamienicy, podniesienie jej wartości i sprzedanie na wolnym rynku. Uczestnik grupowej inwestycji ma dostęp do projektów, które dotychczas, ze względu na ograniczony kapitał były dla niego nieosiągalne. Takie inwestycje mogą dotyczyć nie tylko kamienic ale np. wybudowania apartamentowca, zakupu gruntu czy nawet wyspy. Z takiej formy inwestowania w nieruchomości możemy się spodziewać nawet 10% zysku, czyli 10 razy większego niż obecnie możemy uzyskać na lokatach bankowych.

Szukaj okazji

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, najlepszym rozwiązaniem na początek jest zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem. Warto tutaj wypatrywać różnych okazji, np. mieszkania wymagające odświeżenia, ale nie generalnego remontu. Nie tylko taką nieruchomość możemy kupić w okazyjnej cenie, ale również niewielkim kosztem możemy znacznie zwiększyć kwotę najmu poprzez wymianę najbardziej zapuszczonych mebli, pomalowanie ścian na biało czy wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej.

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z Wami doświadczony inwestor na rynku nieruchomości, Michal Chmiel z zespołu Dochodowy Wynajem. Jeśli zaciekawił Was temat inwestowania, na blogu chłopaków  znajdziecie wiele inspirujących pomysłów.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s