Wszystko, co powinieneś wiedzieć o home stagingu Cz.1) przekonaj się do home stagingu

Ten post powstał zaraz po pierwszych komentarzach na temat bloga. Mianowicie, wiele osób stwierdziło, że niepotrzebnie prezentuje zdjęcia pomieszczeń, w których nic się nie zmieniło. To „nic”, z ich punktu widzenia, oznaczało posprzątanie, a z mojego: oczyszczenie przestrzeni z nadmiaru rzeczy, usunięcie przedmiotów osobistych, dodanie estetycznych dekoracji oraz zaaranżowanie sceny. Tylko tyle. Prawda jest taka, że często to aż tyle, żeby uzyskać naprawdę duży efekt. Niestety, dla większości sprzedających to „aż za wiele”… Postanawiam więc przybliżyć Tobie temat home stagingu i przekonać do jego stosowania.

Mamy dużo do zrobienia w tym temacie

Najpierw krótka historia: Zanim zaczęłam zajmować się przygotowywaniem mieszkań do sprzedaży, spędziłam wiele godzin na przeglądaniu ogłoszeń. To, co zobaczyłam na portalach sprzedażowych szczerze mnie zdziwiło. Większość nieruchomości nie była w żaden sposób przygotowywania do sprzedaży, nawet ten minimalny i wydawać by się mogło, oczywisty. Zdjęcia, robione amatorsko, nie najnowszym telefonem, prezentowały bałagan i przedmioty osobiste. Zbyt wąski kadr i fotografowanie w nocy skutecznie zaburzały rzeczywisty obraz nieruchomości, oczywiście na jej niekorzyść. Do tego opisy, często niepełne i wprowadzające w błąd … A co było dla mnie jeszcze większym zaskoczeniem, to fakt, że takie oferty prezentowane były nie tylko przez osoby prywatne, ale również przez pośredników (na pewno wkrótce powstanie post o tym dlaczego tak jest).

DSC00684-3000x1673

Home staging wkracza na salony… i resztę pomieszczeń

Na szczęście na naszym rynku obrotu nieruchomościami dokonują się dynamiczne zmiany. Do Polski z zachodu dociera powoli home staging, który zajmuje się przekształcaniem  zamieszkałych nieruchomości w produkty na sprzedaż. Aktualnie bardzo popularny na rozwiniętych i mocno konkurencyjnych, zachodnich rynkach nieruchomości, staje się coraz częściej wykorzystywany również w Polsce. Prognozuje się, że w niedługim czasie  liczba niedbale przygotowanych i nieprofesjonalnych ofert znacząco spadnie, a home staging stanie się standardem również w Polsce.

Ale jak do niego przekonać sprzedającego?

Jak przekonuje się sprzedających do skorzystania z tej nowej usługi? Na wyobraźnie nieźle działa często przytaczana anegdota o sprzedaży samochodu: Przed wystawieniem oferty, właściciel auta oddaje go do myjni, usuwa u mechanika drobne usterki, a na koniec robi atrakcyjne zdjęcia. Ponieważ dla wszystkich czynności te są oczywiste, uświadamiają oni sobie, że z mieszkaniem warto postąpić tak samo. Ja na swoje potrzeby wymyśliłam takie porównanie: przygotuj swoje mieszkanie tak, jak sam chciałbyś się zaprezentować swojej „randce”. Aby zdobyć czyjeś serce prezentujemy siebie w najlepszym możliwym świetle: eleganckie ubranie podkreślające walory, makijaż tuszujący mankamenty, itd. Twoja nieruchomość również musi prezentować się nienagannie na portalu i wyglądać olśniewająco na pierwszej randce z potencjalnymi klientami. Niedbałe ogłoszenie raczej nie przyciągnie spojrzeń… a musisz wiedzieć, że masz tylko 3 sec., żeby zainteresować potencjalnego kupca swoją ofertą na portalu, a 30 sec., żeby przekonać go do zakupu.

2017-05-09-10-38-20

A czy Ty czujesz się przekonany?

Jeśli tak , to zapraszam Cię na cykl wpisów poświęconych sztuce home stagingu. Każdy post będzie opisywał jedną czynność home stagingową, którą okraszę ciekawymi przykładami oraz praktycznymi wskazówkami. Oczywiście nie zabraknie anegdot z doświadczenia przygotowywania nieruchomości.

Oto krótki teaser:

Naprawy: usterki wywołują wątpliwości co do ogólnej kondycji nieruchomości

Sprzątanie sprzedaż nieruchomości to sprzedaż marzeń o idealnym domu, a w takim nie ma miejsca na brud i bałagan

Depersonalizacja anonimowa przestrzeń pomaga potencjalnemu nabywcy zwizualizować siebie we wnętrzu

Odgracanie usunięcie nadmiaru przedmiotów daje poczucie przestronności, wizualnie powiększa przestrzeń

Maksymalizacja miejsca do przechowywania nadmiar rzeczy sugeruje niewystarczającą ilość miejsca do przechowywania

Organizacja przestrzeni Nadanie prawidłowych funkcji pomieszczeniom jest pomocne w dostosowaniu nieruchomości do potrzeb kupującego

Kolor odpowiednio dobrane kolory tworzą harmonię we wnętrzu, powiększają i rozjaśniają przestrzeń

Oświetlenie gra światła pozytywnie wpływa na kształtowanie przestrzeni, nadaje proporcje pomieszczeniom oraz podkreśla ich walory,

Dekoracja Wybrane akcesoria sugerują przynależność do wybranej grupy społecznej, z którą kupujący pragnie się utożsamiać

Scenografia Użycie odpowiednich przedmiotów kreuje pozytywne skojarzenia względem  nieruchomości

Dostosowując każde pomieszczenie pod kątem podanych wyżej czynności osiągniemy wiele korzyści, a są to przede wszystkim:

  • Przemiana zamieszkałej nieruchomości w produkt na sprzedaż
  • Pomoc potencjalnemu klientowi zwizualizować siebie w Twoim mieszkaniu
  • Prezentacja całego potencjału nieruchomości, podkreślając jego atuty i odciągając uwagę od wad
  • Uzyskanie efektu wow, czyli doskonałe pierwsze wrażenie

Już teraz serdecznie Cię zapraszam na home stagingowe posty! A tymczasem zapraszam do obejrzenia realizacji home stagingowych.

7 myśli w temacie “Wszystko, co powinieneś wiedzieć o home stagingu Cz.1) przekonaj się do home stagingu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s