Praktyczny poradnik jak przygotować nieruchomość na prezentację

Pierwsze wrażenie jest bezcenne, nigdy nie dostaniesz drugiej szansy, aby zrobić je jeszcze raz. W nieruchomościach to powszechnie znane hasło jest równie prawdziwe. Klient przekracza próg mieszkania i masz dosłownie chwilę, aby sprawić by się w nim zakochał. Później będzie już tylko szukał logicznego wytłumaczenia swojego wyboru. Przed wami prawdziwa ściąga, czyli same konkretne wskazówki, po zastosowaniu których, klient powinien poczuć dreszcze na widok Twojego mieszkania.

Po pierwsze: zadbaj o przedpokój

Wspomniane pierwsze wrażenie, jak sama nazwa wskazuje, następuje błyskawicznie, czyli zaraz po wejściu. 30 sec: tyle czasu, według badań, potrzebuje przeciętny klient na podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości. Łatwo wyciągnąć wnioski, że najczęściej potencjalny klient w tym czasie znajduje się w przedpokoju. Dlatego też, musisz wiedzieć, że to niepozorne pomieszczenie odgrywa ogromną rolę i ma bardzo duży wpływ na późniejszy odbiór całego mieszkania. Wygląd samego przedpokoju jest ważny, ale jeszcze ważniejszy jest widok, jaki się z niego roztacza na resztę nieruchomości. Jeśli ten obraz przypadnie do gustu kupującemu, to pozytywne nastawienie przeniesie on na całe mieszkanie. Dlatego warto, jeśli to możliwe, nie przesłaniać niczym widoku na pozostałe pomieszczenia.

2017-04-11-22-52-29

Po drugie: wykorzystaj marketing sensoryczny

Inteligentne, subtelne wpływanie na zmysły potencjalnego nabywcy podczas prezentacji nieruchomości jest zabiegiem bardzo skutecznym. Mistrzowie marketingu największych firm stosują marketing sensoryczny od lat, aby zwiększyć sprzedaż swoich produktów. Wykorzystajmy więc ich wiedzę i doświadczenie dla własnych potrzeb sprzedażowych. Ten rodzaj marketingu polega na odpowiedniej stymulacji zmysłów kupującego, aby wywołać u niego określone skojarzenia i reakcje. Dzięki tym działaniom uzyskamy efekt „dobrej energii” w pomieszczeniach, a potencjalnego nabywcę wprawimy w dobre samopoczucie.

 Teraz po kolei omówię jak możesz oddziaływać na każdy ze zmysłów Twojego potencjalnego klienta podczas prezentacji

Zmysł wzroku:  wszystko, na co patrzy kupujący powinno być estetyczne oraz dawać poczucie harmonii. Elementy wyposarzenia muszą być spójne ze sobą, nawet Ty, czyli sprzedający, powinieneś pasować do wybranego wizerunku. W każdym pomieszczeniu jest punkt skupiający uwagę, czyli element wystroju, który pierwszy rzuca się w oczy zaraz po wejściu do pomieszczenia. Zadbaj o to, aby był to walor danego pomieszczenia, który zarazem jest stałym elementem wyposażenia, np. panoramiczne okna, ciekawa tapeta czy szafa w zabudowie. Bardzo ważne jest również światło. Warto wpuścić jak najwięcej naturalnego światła do wnętrza, a także włączyć wszystkie źródła światła podczas prezentacji.

Zmysł słuchu: cicha, relaksująca muzyka w tle stworzy przyjemny klimat, działa odprężająco i uprzyjemnia oglądanie. Należy uważać, aby muzyka nie była włączona zbyt głośno, aby nie przeszkadzała w rozmowie. Warto zadbać również o to, aby podczas prezentacji nie było słychać nieprzyjemnych hałasów tj. głośno bawiących się dzieci, hałasujących sąsiadów czy hałasu na ulicy (dobrze jest zamknąć okna)

Zmysł dotyku: pobudzany jest pośrednio przez zmysł wzroku.  Zniechęcający do dotykania może być widok kurzu, brudu czy tłustych plam. To, co jest przyjemne w dotyku to delikatne materiały, miękkie poduchy, puchate dywany. Dotyk to również odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, najlepiej ok 21 st.

Zmysł węchu: brzydkie zapachy zniechęcają do przebywania w pomieszczeniu. Ich źródłem może być pełen kosz, papierosy, pleśń, zwierzęta lub zatęchłe dywany. Dla celów sprzedażowych najskuteczniejszy jest naturalny zapach, czyli świeże powietrze (dlatego przed samą prezentacją porządnie wietrzymy wszystkie pomieszczenia), zapach świeżych kwiatów, owoców czy kawy. Należy unikać sztucznych zapachów tj. odświeżacze powietrza, gdyż mogą budzić niepokój, że sprzedający chce coś zatuszować.

Zmysł smaku: drobny, słodki poczęstunek jest nie tylko oznaką dobrego wychowania, ale również wprawia w dobry nastrój, pomaga zjednywać sympatię kupujących, wynagradza ich wysiłek związany z poświęceniem czasu i energii na prezentację. Dodatkowo, w podświadomości klienta rodzi się potrzeba rewanżu za podarunek.

A na koniec lista czynności do wykonania przed wizytą potencjalnych klientów (niby oczywiste, ale ja wierzę, że listy pomagają ogarnąć rzeczywistość):

cleaning-268126_1920

  • Wyczyścić i uporządkować wnętrze:

– sprawdzić czystość okien

– wyrzucić śmieci

– przetrzepać wycieraczki, wytrzeć kurze, odkurzyć podłogę

– sprzątnąć zawartość zlewu i umywalki

– zmyć blaty

– zmyć podłogi

– sprawdzić czystość łazienki (toalety, szczotki wc, lustra, szyby, wanny/prysznica)

– schować ubrania wierzchnie i buty do szafy

– schować przedmioty codziennego użytku, zabawki, gazety, naczynia, kosmetyki, itp.

– elegancko zasłać łóżka

– sprawdzić świeżość kwiatów, wystawionych owoców

  • Zbudować nastrojową atmosferę:

– włączyć oświetlenie uzupełniające (wchodząc do poszczególnych pomieszczeń zapalamy oświetlenie główne)

– włączyć odpowiednią muzykę (muzyka relaksacyjna, ciche radio)

– przewietrzyć wszystkie pomieszczenia

– przygotować drobny poczęstunek

– wstawić świeże kwiaty do wazonu

– przygotować siebie na wizytę klientów

Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s