Chcesz skutecznie sprzedać nieruchomość? Sprawdź jak przygotować strategię!

Zanim Twoje ogłoszenie pojawi się na portalach sprzedażowych, a Ty będziesz czekał na upragniony telefon od zainteresowanego klienta, usiądź wygodnie nad kartką papieru i poświęć kawałek swojego dnia na przygotowanie strategii. Gwarantuje Ci, że ten zainwestowany czas, przyniesie Ci zysk w postaci szybszej sprzedaży. Bo czy Twoje mieszkanie, prawdopodobnie dorobek całego życia, nie zasługuje na to, żeby sprzedać je najlepiej jak tylko się da? Gra toczy się o dużą stawkę, więc nie powinieneś pozostawiać niczego przypadkowi i działać po omacku.

Z doświadczenia wiem, że sprzedaż nieruchomości to złożony proces. Na jej przebieg i ostateczny wynik ma wpływ szereg czynników. Ja osobiście lubię porównania, dlatego wyobrażam sobie cały ten proces jak układanie puzzli. Każdy puzzel to jeden czynnik wpływający na wynik sprzedaży. Wszystkie są tak samo ważne i potrzebne, żeby ułożyć całość, czyli dokonać transakcji. A co najważniejsze: wszystkie elementy muszą idealnie do siebie pasować! Nawet jeśli tylko jeden puzzel jest z innego zestawu, to nigdy nie uda Ci się ułożyć całości. Dlatego właśnie tak ważna jest spójność przy ustalaniu strategii, czyli właśnie takie „dopasowanie jednego elementu do drugiego”. Czym są zatem te „puzzle”, które ułożą Twoją sprzedaż? Poniżej przedstawiam 8 czynników mających wpływ na sprzedaż oraz krótkie wyjaśnienie dlaczego są one ważne.


crosshair-467258_640Cel

zastanów się jakie są twoje oczekiwania

Celem sprzedaży nie jest sama sprzedaż, ale powody dla których się na nią zdecydowałeś. Może to być zmiana miejsca zamieszkania, przeprowadzka do większego mieszkania, podział majątku czy odzyskanie zainwestowanego kapitału. To właśnie powód sprzedaży determinuje całą strategie. Inaczej będzie ułożony plan dla nieruchomości zakupionej w celach inwestycyjnych, a inaczej gdy właściciel potrzebuje szybko spłacić długi. W pierwszym przypadku priorytetem będzie jak największy zwrot z inwestycji, czyli cena. Sprzedający może pozwolić sobie na dłuższe poszukiwanie klienta, który zdecyduje się zapłacić odpowiednią sumę pieniędzy. W drugim przypadku nieruchomość musi zostać szybko sprzedana i na tym koncentrujemy nasze działania.


building-311016_640 Analiza rynku i popytu

sprawdź jak duże jest zapotrzebowanie na nieruchomość, którą posiadasz

Podstawą sukcesu sprzedażowego jest rozpoczęcie pracy od zgromadzenia informacji oraz ich skrupulatnej analizy. Dzięki tym działaniom możesz wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie oraz metody jego wdrożenia. Jeśli do tej pory nie interesowałeś się rynkiem nieruchomości to czas nadrobić zaległości. Na szczęście w dobie internetu dostęp do informacji rynkowych jest bardzo prosty. Warto zajrzeć do sekcji porady i raporty w serwisach sprzedaży nieruchomości tj. otodom.pl, domiporta.pl, szybko.pl,  morizon.pl. Wiele ciekawych artykułów można znaleźć też na portalach informacyjnych tj., bankier.pl, egospodarka.pl, rynekpierwotny.pl, warszawa.naszemiasto.pl. Dla bardziej zaawansowanych polecam cykliczny raport NBP, w którym można znaleźć aktualne informacje z Warszawskiego rynku nieruchomości.


boxer-1294352_640  Analiza konkurencji

zidentyfikuj oferty konkurencyjne

To, czy Twoja oferta będzie odbierana jako atrakcyjna zależy w dużej mierze od konkurencji. Na początku postaw się na miejscu kupującego i zastanów się kto może być Twoją konkurencją z jego punktu widzenia. Znajdź oferty najbliższe Twojej, ale także takie, które mogą stać się alternatywą w oczach potencjalnych nabywców. Analiza tych ofert pod kątem ich mocnych i słabych stron pozwoli Ci nie tylko poznać z jakimi ofertami przyjdzie Ci się mierzyć, ale również zaplanować nad nimi przewagę. Ciekawy przypadek jak zaproponować klientowi coś więcej niż ma konkurencja przeczytasz tu.


Mocne i słabe strony instrument-2024355_640

miej świadomość swojej siły i słabości

Teraz czas na szczere spojrzenie na własne „podwórko”. Na początek wypunktuj atuty Twojej nieruchomości oraz jej otoczenia. Sama świadomość tych zalet to jednak za mało. Najważniejszym zadaniem jest zaprojektowanie przekazu opartego na korzyściach wynikających z tych cech. Zapisz więc co potencjalny nabywca może zyskać kupując twoją nieruchomość. Kolejny etap to wypisanie słabych stron nieruchomości i jej otoczenia. Tutaj również spisujemy wszystkie cechy, a następnie zastanawiamy się jak można przekuć wadę w zaletę bądź dla jakiej grupy dana cecha tą wadą w ogóle nie będzie. Bądź kreatywny! Blok bez windy może stanowić codzienną dawkę aktywności fizycznej dla młodych i zdrowych osób.


card-148624_640Przewaga konkurencyjna

wybierz największy atut, który będzie wyróżniał Twoją ofertę na tle konkurencji

Każda nieruchomość ma w sobie to coś, co ją wyróżnia spośród innych dostępnych na rynku.  Twoje zadanie polega na znalezieniu tej cechy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ przeciętny użytkownik Internetu jest nieustannie rozpraszany przez natłok informacyjny, a mnogość ofert i serwisów sprawia, że wszystkie ogłoszenia po krótkim czasie zlewają się w jedną, a poszukujący staje się zdezorientowany. Zidentyfikowanie tej cechy jest podstawą do zbudowania wizerunku oferty, a także Twoim „znakiem rozpoznawczym”.  To na niej tworzymy osobowość nieruchomości, przedstawiając korzyści z niej płynące. Przykład budowania przewagi- tu. Pozostałe zalety powinny stanowić tło oferty. Aby jednak wybrany atut spełnił swoje zadanie powinien być istotny dla potencjalnego nabywcy.


couple-2022611_640Potencjalny klient

Zidentyfikuj typ klienta, który będzie najbardziej zainteresowany  Twoją nieruchomością.

Na rynku kupującego skuteczne są tylko te oferty, które są dostosowane do potrzeb klientów. Wiadomo, że inne zapotrzebowanie mieszkaniowe wyraża singiel-karierowicz, a inne rodzina z małymi dziećmi. Kierując ofertę bardzo szeroko, działamy powierzchownie, nie uwzględniamy upodobań i preferencji nabywców, a wiadomo przecież, że jeśli coś jest dla wszystkich to tak naprawdę jest dla nikogo. Jak zatem wyznaczyć grupę docelową? Przede wszystkim musimy określić ilość domowników oraz etap życia na którym się znajdują. Do dokonania tej analizy bierzemy pod uwagę parametry tj.: lokalizację i najbliższe otoczenia (infrastruktura, bliskość instytucji) oraz cechy lokalu (wielkość mieszkania, ilość pomieszczeń). Ważne jest również określenie grupy społecznej, o czym decyduje standard wykończenia, styl, estetyka mieszkania oraz prestiż samej lokalizacji.


dollar-145824_640Cena

zaplanuj strategię cenową, która zagwarantuje Tobie sprzedaż z maksymalnym zyskiem

Zanim podejmiesz decyzję o określeniu swojej ceny ofertowej musisz wiedzieć, że to nie Ty decydujesz o wartości Twojej nieruchomości, a realia rynkowe. Dlatego Twoim podstawowym zadaniem jest trafne oszacowanie tej sumy. Wyznaczenie odpowiedniej ceny nieruchomości jest niezwykle ważne, ponieważ zarówno zbyt niska, jak i za wysoka cena generuje spore straty finansowe. Pomocny w wycenie może być zaufany pośrednik nieruchomości lub rzeczoznawca. Można również pokusić się o samodzielnoą wycenę w oparciu o serwis urban.one czy ceny ofertowe podobnych ofert. Jednak tutaj trzeba mieć na uwadze fakt, że każda nieruchomość ma swój własny, niepowtarzalny zestaw cech, mających wpływ na cenę. A na koniec prawda stara jak świat: mieszkanie warte jest tyle, ile kupujący jest w stanie za niego zapłacić


todo-2103511_640Plan działań

jak zrealizujesz swój cel

Skoro wiesz już co chcesz osiągnąć, musisz zastanowić się jak chcesz do tego dotrzeć. Zastanów się czy jest coś, co może przeszkodzić Ci w realizacji Twojego celu? Jak zamierzasz sobie z tym poradzić? A może widzisz gdzieś potencjał? Jak, w takim wypadku, wykorzystasz tę szansę? Twój plan powinien określać zakres działań home stagingowych, sposób w jaki przygotujesz swoją ofertę oraz narzędzia, które wykorzystasz do jej promocji. W spisanym planie uwzględnij konkretne działania, ich wykonawcę, termin oraz koszty. Warto w tym przypadku wykazać się zorganizowaniem, ponieważ cały ten proces jest dość złożony i łatwo można coś przeoczyć.

6 myśli w temacie “Chcesz skutecznie sprzedać nieruchomość? Sprawdź jak przygotować strategię!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s