Case: jak stworzyć produkt pożądany na rynku

 

Podstawą sukcesu sprzedażowego jest zawsze rozpoczęcie pracy od zgromadzenia informacji oraz ich skrupulatnej analizy. Dzięki tym działaniom możesz znaleźć najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie oraz metodę realizacji swojego celu. Przeczytajcie o nieruchomości, która długo nie mogła znaleźć chętnego nabywcy oraz jak dogłębna analiza pozwoliła odkryć szansę do wykorzystania.

Zgłosiło się do mnie młode małżeństwo z kilkuletnim synkiem oraz drugim dzieckiem, które miało się pojawić na świecie w niedługim czasie. Nieruchomość, którą chcieli sprzedać to 2-pokojowe, 57m2 mieszkanie położone w zielonej części Bemowa, przy Fortach Bema. Sprzedający, z racji powiększającej się rodziny, potrzebowali większego mieszkania. Zależało im na osiągnięciu wysokiej ceny ze sprzedaży, ponieważ dzięki temu, będą mogli pozwolić sobie na bardziej komfortowe, nowe mieszkanie. Jednocześnie, ważny był też czas: chcieli przywitać nowego członka rodziny już w nowym domu. Niestety, podczas kilkumiesięcznej próby sprzedaży, zarówno bezpośredniej, jak i na kilku umowach z pośrednikami, nie udało im się zrealizować transakcji. Zabrałam się zatem do pracy.

Analiza

Zawsze zaczynam pracę od dogłębnej analizy sytuacji (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).Oto jakie wnioski udało mi się wyciągnąć:

–  57m2 to jeden z najczęściej wybieranych metraży przez kupujących. Jest też równie często „widziany” w ofertach sprzedaży w tej okolicy. W analizowanym czasie w sprzedaży było wiele mieszkań o takich samych parametrach (znalezionych ok 10 ofert). Mieszkania posiadały podobny standard, wykańczane były ok 10 lat temu. Ceny były dość zróżnicowane i wahały się między 7500zł/m2 do nawet ponad 10000zł/m2. Nie brakowało ofert zachęcających atrakcyjną ceną. Konkurencja w tym segmencie była duża.

– Mieszkania 2 pokojowe są preferowane przez single lub pary. Natomiast lokalizacja jest szczególnie często wybierana przez rodziny ze względu na bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych oraz bogatą infrastrukturę dostosowaną do potrzeb najmłodszych.

– Duża przestrzeń przy relatywnie małej liczbie pokoi jest wybierana przez zamożniejszą grupę kupujących. Przestronne mieszkania często posiadają również wyższy standard wykończenia. Natomiast standard wykończenia mieszkania klientów to zdecydowanie wersja ekonomiczna (słabej jakości panele i drzwi). Kuchnia jest najsłabszym ogniwem.  Tania i zniszczona zabudowa kuchenna bez podstawowych sprzętów tj. piekarnik i zmywarka, była najczęstszym powodem rezygnacji z zakupu.

Gdy już powody braku sprzedaży były znane, zaczęliśmy poszukiwać wraz ze sprzedającymi szans na sprzedaż. I wiecie co, udało się!

Odkryliśmy, że na dany moment, nie ma zupełnie w ofercie sprzedaży mieszkań z segmentu popularnego, wybieranego przede wszystkim przez rodziny z dziećmi: 3 pokojowego mieszkania o powierzchni 50-60m2. Poszukujący 3 pokoi na tym osiedlu otrzyma oferty wyłącznie na duże lokale (od ok 70m2). Na nasze szczęście, analizowane mieszkanie miało możliwość zostać przerobione na właśnie takie!

Strategia

Podjęta przez nas decyzja o sposobie na realizację celu to: przekształcenie mieszkania 2-pokojowego na 3-pokojowe. Plan był następujący:

– Stworzenie dodatkowego pokoju poprzez przeniesienie kuchni do salonu. Nowy pokój będzie pełnił funkcje sypialni.

– 26m salon do którego zastanie przeniesiona kuchnia, będzie wymagał aranżacji. W nowym ustawieniu przestrzeń będzie lepiej rozplanowana i bardziej przytulna.

– kuchnia ma duży wpływ na decyzję o zakupie mieszkania, dlatego nowa zabudowa kuchenna będzie dużym atutem.

– należy ponownie zdefiniować funkcję dotychczasowego „drugiego” pokoju. Stosunkowo niewielkim kosztem stworzymy „dziecięcą przestrzeń”, pozostając jednocześnie neutralnym jeśli chodzi o wiek i płeć dziecka. Dzieci mają duży wpływ na decyzję o zakupie, dlatego warto zadbać, aby czuły się dobrze we wnętrzu.

Dzięki takiemu zabiegowi stworzymy pożądany w tej lokalizacji, a bardzo mało dostępny produkt- gotowe do wprowadzenia mieszkanie 3 pokojowe do 60m2, idealne dla rodziny z dziećmi.

Inwestycja

Sprzedający zdecydowali się zainwestować w nieruchomość 20 tys. zł. Inwestycja może wydawać się znaczna, jednak po analizie dotychczasowej sytuacji (ostra konkurencja oraz niższy od oczekiwań standard), doszliśmy do wniosku, że realizacja sprzedaży wymusiłby obniżanie ceny o znacznie większe sumy. Szanse jakie dostrzegliśmy (brak konkurencji na popularny rodzaj nieruchomości) oraz atrakcyjny wygląd mieszkania po remoncie, da nam możliwość podniesienia dotychczasowej ceny ofertowej. Sami zobaczcie jak wyszło:

Zapraszam też do obejrzenia pozostałych realizacji home stagingowych

 

3 myśli w temacie “Case: jak stworzyć produkt pożądany na rynku

    • be TheOne pisze:

      Witam i dziękuje za słuszne pytanie. Pisałam tego posta zaraz po zakończeniu projektu, więc wynik nie był nam jeszcze znany. Dziś już mogę napisać, ponieważ dostałam informacje od swoich klientów, że udało się sprzedać mieszkanie. Klienci są bardzo zadowoleni, ponieważ ich oferta, zaraz po jej wystawieniu, spotkała się z dużym zainteresowaniem, a umowa przedwstępna została podpisana po niespełna 3 tyg. Cena ofertowa to 549 990 zł, a transakcyjna 530 000 zł. Pozdrawiam

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s