Case: kto kupi mieszkanie bez Księgi Wieczystej

Zanim wprowadzisz ofertę na rynek przygotuj wszystkie dokumenty- to jedna z podstawowych zasad dotycząca sprzedaży. Ma ona za zadanie zapobiec sytuacji, kiedy zainteresowany kupujący rezygnuje z nieruchomości w wyniku braku dokumentów lub opóźnień w ich  dostarczeniu. Czasami zdarza się też tak, że to treść tych dokumentów wskazuje nam kierunek działań. Zapraszam do przeczytania historii pewnej nieruchomości, której sytuacja prawna zdeterminowała całą strategię sprzedaży.

Moimi nowymi klientami zostało przesympatyczne małżeństwo Pani Małgosia i Pan Edek. Aktualnie zamieszkiwali 38m 2-pokojowe mieszkanie, w jednym z bloków z wielkiej płyty na Warszawskim Bródnie. Marzeniem tych dwojga była przeprowadzka do bardziej komfortowego budynku. Chcieli kupić mieszkanie z rynku pierwotnego na peryferiach miasta. Zobaczcie zatem jak udało mi się pomóc w realizacji tych marzeń!

Wyzwania jakie przed nami stanęły były następujące:

– największym wyzwaniem dla tego projektu był stan prawny nieruchomości, która to stała na nieuregulowanym gruncie. W praktyce oznacza to dla sprzedających brak możliwości założenia księgi wieczystej, a dla kupującego brak możliwości uzyskania kredytu na taką nieruchomość.

– 2 pokojowe mieszkanie było niegdyś zamieszkałe przez dzisiaj dorosłe dzieci, które „poszły już na swoje”. Jednak, jak to często bywa, echo przeszłości  dalej wybrzmiewa w tym mieszkaniu.

Przeglądając oferty konkurencyjne miałam poczucie deja vu. Wszystkie znalezione mieszkania posiadały taki sam metraż, rozkład i ekspozycje (ach to budownictwo lat 70), oraz… wszystkie nadają się tylko do generalnego remontu.

Po dokładnej analizie lokalu i jego otoczenia wiedziałam już dobrze nad czym musimy popracować oraz czym „zawojujemy” rynek. Więcej na temat strategii przeczytasz tu.

– uznaliśmy, że idealnym klientem dla nieruchomości bez księgi wieczystej będzie starsze małżeństwo lub osoba samotna. Ok 15% nabywców nieruchomości stanowią osoby starsze. Częstym powodem zakupu jest potrzeba zmiany mieszkania na mniejsze po wyprowadzce dzieci, śmierci małżonka lub ze względów zdrowotnych. Osoby takie nie kredytują zakupu, często poszukują też mieszkania gotowego do wprowadzenia- idealnie!

– stosunkowo łatwo i niskobudżetowo można poprawić wizerunek mieszkania, odgracając go oraz nadając prawidłowe funkcje pomieszczeniom. Dzięki czemu uzyskujemy wyraźną przewagę konkurencyjną: „ jedyne 2 pokojowe mieszkanie w okolicy, które nie wymaga żadnych nakładów pracy i pieniędzy, można się od razu wprowadzać”.

Po opracowanej strategii i zielonym świetle od właścicieli, skontaktowałam się z zaprzyjaźnionym fachowcem w celu wykonania drobnych prac remontowych. Muszę zaznaczyć, że efekt końcowy uzyskaliśmy inwestując zaledwie 500zł! (nie licząc nowych mebli TV, które zostały zakupione na poczet nowego mieszkania).

Zakres prac:

  • demontaż 2/3 szafy w zabudowie i stworzenie w to miejsce kącika jadalnianego
  • przemalowanie salonu na biało
  • przeniesienie mebli wypoczynkowych do salonu
  • zakup mebli pod TV
  • stworzenie „prawdziwej sypialni” poprzez inny rozstaw mebli
  • usunięcie nadmiaru przedmiotów, drobne naprawy, aranżacja, sprzątnięcie

Zapraszam do obejrzenia pozostałych realizacji home stagingowych.

Oceńcie efekty

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s